Nakliyat Firması Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evden eve taşınmak, dışarıdan bakıldığında uzun ve karmaşık bir süreç gibi gelebilir. Aslında göründüğü kadar karmaşık olmayan bu süreçte size yardımcı olacak bazı önemli bilgileri sizin için derledik.

Taşınmayla ilgili tüm kararları verdikten sonra ilk aşama, sizi taşıyacak firmayı seçmektir. Seçenekleriniz arasında olan firmalarda bazı kriterlerin bulunmasına özen göstermelisiniz:

Ön Araştırma

Evden eve nakliyat firmaları arasında hâkim olan rekabet ortamının seçiminizi etkilememesi için çevrenizde evden eve taşıma hizmeti almış olan kişilerin görüşlerine kulak verin. İnternette evden eve nakliye firmalarına ait web sitelerinde gezinerek firmalar hakkında bilgi edinin. Ne kadar çok firma hakkında bilgi sahibi olursanız en iyi taşınma firmasını bulma ihtimaliniz de o kadar artar. 

Yorumlar

Evden eve nakliyat hizmetinden yararlanmış olan kullanıcıların deneyimleri ve firmalar hakkındaki yorumları, firmaların memnuniyet derecesi hakkında size fikir verebilir.

Konum

Seçeceğiniz nakliyat firmasının sizin şehrinizde hizmet veriyor olması önemlidir. İnternet siteleri arasında arama yaparken bulunduğunuz konumun adını yazarak araştırma yapmak işinizi kolaylaştırır.

İletişim Bilgileri ve Güvenlik

Seçeceğiniz firmanın internet sitesinde bulunan iletişim bilgilerinin doğruluğundan emin olun. Nakliye firmasıyla iletişime geçtikten sonra ihtiyaç duyduğunuz hizmetleri alabileceğinize dair güven ortamı oluşması önemlidir. Bunun oluşması için firmaları arayıp bire bir görüşmeyi deneyebilirsiniz. Görüşmeleriniz sırasında firmalara gerekli güvenlik belge ve sertifikalarını sorun.

Fiyat

Daha önce hiç evden eve taşıma gerçekleştirmediyseniz, evden eve nakliyatın piyasadaki tutar aralığını belirlemekle başlayabilirsiniz. Böylece nakliye firmalarının tecrübesizliğinizden yararlanmalarını engellemiş olursunuz. Fiyat araştırmada en önemli nokta, firmaların verdikleri fiyat tekliflerinin birbiriyle karşılaştırılmasıdır. Evden eve nakliyat firmalarıyla bire bir iletişime geçtiğinizde fiyat tekliflerini alın, aldığınız teklifleri birbirleriyle karşılaştırın ve bütçenize en uygun olan, size güven veren firmayı seçin. 

Taşıma Araç ve Ekipmanları

Seçmeyi planladığınız firmanın taşıma aracı ve personellerinin sizin eşyalarınıza uygun olması önemlidir. Bazı kullanıcılar, eşyaları ve taşıma yapılacak mekânı uygun fiyat almak adına küçük göstermeye çalışabiliyorlar. Böyle bir durumda taşınma günü geldiğinde eşyalarınıza uygun olmayan bir araç ve personel sayısıyla karşılaşmamak için eşyalarınız hakkında gerçekçi olun. Eşyaların taşınma şekli, taşınacak mesafe gibi konularda firmayı bilgilendirin.

Sözleşme

Seçtiğiniz nakliyat firmasından alacağınız hizmetin resmiyete dökülmesi çok önemlidir. Sigorta, taşıma bedeli, taşıma süresi gibi unsurların sözleşmenizde istediğiniz gibi yer almasını sağlamalısınız. 

EŞYA TAŞIMA SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Plan

Her şeyin önceden düzenlenmiş bir plan dahilinde işlemesi, evden eve taşıma işlemini epey kolaylaştırır. Bunun için yapacağınız taşıma planı, her türlü karışıklığın önüne geçecektir. Taşınmanın başlangıç tarihi, taşınma süresi ve bitiş tarihini seçmiş olduğunuz taşıma şirketi ile birlikte belirleyin. 

Eşya Listesi

Taşınmadan önce yapacağınız bir eşya listesi, taşındıktan sonra eşyalarınızı hızlı bir şekilde gözden geçirmenizi ve varsa eksiklerin tespitini kolaylaştırır. Ayrıca eşya listenizi nakliye firmasıyla olan sözleşmenize eklemeniz, olası bir karışıklığın önüne geçebilir.

Eşyaların Paketlenmesi

Evden eve taşıma firmaları aynı zamanda talebiniz doğrultusunda paketleme hizmeti de verir. Eşyalarınız hakkında seçtiğiniz firmaya vereceğiniz doğru bilgiler, seçilecek paketleme materyali ve paketleme şeklini de etkiler. Kolileyeceğiniz eşyalar dışındaki büyük eşyalarınızın firma tarafından paketlenmesi, eşyalarınızın zarar görmesini engelleyecektir.

İçinde su olan ya da su ile çalışan tüm beyaz eşya ve küçük ev aletlerinizin su haznelerinin boşatılarak taşınması çok önemlidir. Aksi takdirde taşıma sırasında eşyalarınız zarar görebilir.

Kendi başınıza kolileyerek paketlediğiniz ufak çaplı eşyalarınız için taşıma şekline uygun etiketler bulundurmanız oldukça faydalıdır. Kırılgan eşyalarınızın bulunduğu kutulara yapıştıracağınız uyarı etiketleri, taşıma sırasında daha özenli davranılmasını sağlayacaktır.

Personel Deneyimi

Demonte-monte işlemlerini gerçekleştirecek olan personellerin yeterli bilgi ve deneyime sahip olmaması, mobilya ve beyaz eşyalarınızın zarar görmesine sebep olabilir. Varsa eşyalarınızın montaj kılavuzunun bulundurulması ve personelin eşyalar hakkında bilgilendirilmesi gerekir.

Yerleştirme Planı

Evden eve taşıma öncesinde hazırlayacağınız yerleştirme planı ile hangi odada hangi eşyaların bulunacağını belirlemelisiniz. Böylece hem taşıma işleminiz hızlanır hem de eşyalarınızın oradan oraya taşınmasıyla göreceği zarar riski azalır. Aynı zamanda taşıma personelleri için oluşacak olası bir kafa karışıklığının önüne geçmiş olursunuz.